Mistrzowie polskiego tańca - Sopocki Teatr Tańca
21670
page-template-default,page,page-id-21670,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
MISTRZOWIE POLSKIEGO TAŃCA
To jedyny taki festiwal w kraju! I jedyna okazja, by codziennie móc obcować z innym Mistrzem!

Spektakle oraz warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Jacka Gęburę, Elwirę Piorun, Jacka Krawczyka, Melissę Monteros, Wojciecha Mochnieja, Witolda Jurewicza, Iwonę Olszowską i Martę Pietruszkę oraz spotkania, rozmowy z artystami i archiwalne kino tańca.
Można powiedzieć, że prezentacje najbardziej zasłużonych dla krajowego tańca choreografów i tancerzy w jednym tygodniu i w jednym teatrze, to niebywała gratka dla widzów. Ale to nie jedyny powód, by powołać ten festiwal do życia. Dojrzali artyści nie tylko w inny sposób władają ciałem, oni obdarowują widza obecnością na scenie, precyzją, dystansem do materii sztuki. Wreszcie, dojrzali artyści poruszają inne tematy i inaczej niż młodzi je realizują. Mówi się, że każdy wiek ma swoje prawa… człowiek z doświadczeniem życiowym mówi o życiu, filozofii, wierze, duchowości, przeszłości, czy o samym tańcu. Mówi wiarygodnie, bo wie, co mówi. Przyjdźcie. Zobaczcie. Posłuchajcie.

  • Darowizna na rzecz festiwalu Mistrzowie Polskiego Tańca 2014 prolog
    – CHIPOLBROK 10.000 zł
  • Darowizna na rzecz festiwalu Mistrzowie Polskiego Tańca 2015
    – CHIPOLBROK 15.000 zł
PROGRAM FESTIWALU
Mistrzowie Polskiego Tańca – Prolog 1

Sopocki Teatr Tańca i Dance [SIC!] Association zapraszają na prolog wydarzenia MISTRZOWIE POLSKIEGO TAŃCA.

Mistrzowie Polskiego Tańca to spotkania najważniejszych twórców polskiego tańca współczesnego, których kariery sięgają lat 80tych XX wieku, a którzy nadal są aktywni artystycznie. To dość wąskie grono twórców jest swego rodzaju fenomenem artystycznym – łącznikiem z przeszłością i źródłem polskiego tańca, a teraźniejszością i przyszłością – ich praca ma niewątpliwy wpływ na następne pokolenia artystów.

Festiwal odbędzie się w kwietniu 2015 roku, ale już w listopadzie 2014 zapraszamy na dwa wyjątkowe dni z wyjątkowymi artystami! Do Sopotu przyjadą dwie damy polskiego tańca współczesnego ze swoimi spektaklami. Ewa Wycichowska (Polski Teatr Tańca) i Elwira Piorun (Teatr Tańca Zawirowania), które swoją pracę artystyczną zaczynały od tańca klasycznego i odnosiły

Czwartek 20.11.2014, godz. 19:00, Teatr Tańca Zawirowania (Warszawa)

Engagé


Choreografia:
Ido Tadmor
Tancerze: Elwira Piorun, Ido Tadmor
Muzyka: Frederic Chopin, Giuseppe Verdi, „American Beauty” soundtrack, Leo Cole
Czas trwania: 29 minut

„Rodzimy się samotni, żyjemy w samotności i umieramy w samotności. Jedynie poprzez miłość i przyjaźń możemy stworzyć chwilową iluzję, że nie jesteśmy samotni.” (Orson Welles)

Rust


Choreografia:
Rachel Erdos, Ido Tadmor
Tancerze: Elwira Piorun, Ido Tadmor
Muzyka: Something stupid by Frank and Nany Sintara
Czas trwania: 19 minut

„Cisza jest najsilniejszym głosem, jaki istnieje… A muzyka jest tylko w Twoim umyśle.” „Najokrutniejsze kłamstwa wypowiedziane są w ciszy” (Meir Shalev z książki „Esau”)

Mistrzowie Polskiego Tańca – Prolog 2

Niedziela, 30.11.2014, godz. 19:00, Polski Teatr Tańca (Poznań)

Fragmenty spektakli: „Carmen” (chor. Jerzy Makarowski),”Niebezpiecznie związki” (chor. Ewa Wycichowska) oraz „Święto wiosny” (chor. Ewa Wycichowska).

Obecni tancerze Teatru zaprezentują artystyczne reinterpretacje wybranego materiału choreograficznego, na podstawie materiałów archiwalnych. Wznowienie tych fragmentów nastąpiło w roku 2013, z okazji 40-lecia Teatru, w ramach całorocznego wydarzenia jubileuszowego p.t. „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś”. Premiery powyższych tytułów miały miejsce na przestrzeni lat: 1993 – 1996.

Rozmowę z artystami prowadzić będzie Jadwiga Majewska, krytyk tańca z Krakowa.

Festiwal odbędzie się w kwietniu 2015 roku, ale już w listopadzie 2014 zapraszamy na dwa wyjątkowe dni z wyjątkowymi artystami! Do Sopotu przyjadą dwie damy polskiego tańca współczesnego ze swoimi spektaklami. Ewa Wycichowska (Polski Teatr Tańca) i Elwira Piorun (Teatr Tańca Zawirowania), które swoją pracę artystyczną zaczynały od tańca klasycznego i odnosiły

Mistrzowie Polskiego Tańca – kwiecień 2016

Dyrektor festiwalu: Joanna Czajkowska
Koordynator: Kalina Porazińska
Realizatorzy festiwalu: zespół Sopockiego Teatru Tańa
Technika: Artur Aponowicz
Identyfikacja plastyczna festiwalu: Anita Wasik
Partnerzy wydarzenia: Teatr na Plaży, Zatoka Sztuki
Festiwal powstał dzięki wsparciu finansowemu Miasta Sopot i Chińsko – Polskiego Towarzystwa Okrętowego CHIPOLBROK

Wtorek 21.04.2015

 

godz. 19:00

Teatr Tańca ARKA / Scena Tańca Capitol
z cyklu „dialogi na ręce i nogi”
No*2
Reżyseria ruchu: Maćko Prusak, Jacek Gębura / Ruszają się: Anna Krych, Tomasz Leszczyński, Jacek Gębura / Czas spektaklu: 40 min.
„[…] Na „No* 2” Jacka Gębury i Maćko Prusaka szczerze się ubawiłam, w przedstawianych scenkach dopatrzyłam się nawet parodii meczu piłkarskiego łącznie z pokazaniem faulu. Pomogła żywa mimika obu aktorów. Plusem była także ciągła zmienność tematów, muzyki, niekiedy nie było wiadomo, czy ma się do czynienia z małymi chłopcami z podwórka czy nastolatkami(…)
Anna Jurczyk „Krzepa aktora” Tygodnik Wałbrzyski nr 21/21.

godz. 20:00 – Spotkanie z Jackiem Gęburą i artystami TT Arka

godz. 21:00 – Nocne Archiwalne Kino Tańca: Teatr Tańca ARKA

Czwartek 23.04.2015

 

godz. 19:00
W&M Physical Theatre (Calgary, Kanada)
WAITING ROOMS IN HEAVEN
Choreografia: Wojciech Mochniej we współpracy artystycznej z Melissą Monteros / Wykonanie: Laura Henely, Serenella Sol, Rufi O. Rodriguez, Melissa Monteros i Wojciech Mochniej / Koncepcja świateł I scenografii: Wojciech Mochniej / Reżyseria świateł: Steve Isom / Muzyka: Wojciech Mochniej z wykorzystaniem: Taylor Deupree, Alva Noto & Blixa Bargeld, Aleksandra Bilińska / Czas: 50 min.

„Waiting Rooms in Heaven” to najnowsze dzieło W & M Physical Theatre (wcześniej Gdańskiego Teatru Tańca). Poszukiwanie w materii fizycznej opierało się na koncepcji retrospekcji, patrzenia wstecz. Jak piszą twórcy, spektakl stanowi fuzję myśli wynikającej z ich doświadczenia, podróży życia i pracy artystycznej. Jako taki, zaczyna nowy rozdział w rozwoju zespołu, mówiąc profesjonalnym głosem dojrzałych artystów. W „Waiting Rooms in Heaven” całe ciało jest zaangażowane w ruch, łącznie z oddechem, głosem, a nawet ze światłem i dźwiękiem po to, by uzyskać pełnię wrażeń wizualnych i doświadczeń emocjonalno – cielesnych dla widowni.

godz. 20:00 – Spotkanie z Wojtkiem Mochniejem i Melissą Monteros

godz. 21:00 – Nocne Archiwalne Kino Tańca: W&M / GTT

Sobota 25.04.2015

 

godz. 19:00
Marta Pietruszka (Kraków)
CHOĆ CIĘ NIE POJMUJĘ…
Scenariusz: Marta Pietruszka, Mateusz Przyłęcki / Reżyseria: Mateusz Przyłęcki / Tańczy: Marta Pietruszka / Czas: ok. 30 min.

Jak z Tobą rozmawiać? Jak do Ciebie dotrzeć? Czy mnie słyszysz? Czy ja słyszę Ciebie? Dlaczego czasami milczysz? Dlaczego nie odpowiadasz? Bawisz się mną? Sprawdzasz moją wiarę? Chcesz żebym się bardziej starał? Żebym Ci się bardziej poddał? Jak bardzo mogę Ci się poddać, żeby nie stracić siebie? Jaka jest Twoja wola? Dokąd mnie wbrew mnie prowadzisz?

godz. 19:45
Iwona Olszowska (Kraków)
MODA NA GENDER
Pomysł i taniec: Iwona Olszowska / Muzyka: Marcin Janus / Premiera: 21.02.2014 Teatr Barakah / Czas: 25 min.

Improwizacja strukturalna wokół mody i urody.

godz. 20:20 – Spotkanie z Martą Pietruszką i Iwoną Olszowską

godz. 21:00 – Nocne Archiwalne Kino Tańca: Marta Pietruszka i Iwona Olszowska

Środa 22.04.2015

 

godz. 19:00
Sopocki Teatr Tańca (Sopot)
ESSENTIA
Koncept, scenariusz, aranżacja plastyczna: Jacek Krawczyk / Choreografia, kreacje aktorskie, taniec: Joanna Czajkowska, Grażyna Słaboń, Joanna, Nadrowska, Kalina Porazińska, Jacek Krawczyk / Muzyka: Rafał Kowal / Scenografia: Czesław Fankidejski / Kostiumy: Agnieszka Puławska / Światła: Artur Aponowicz / Zdjęcia: Alicja Byzdra / Premiera: 13 marca 2015r. / Czas: 45 minut

Artyści STT pod wodzą Jacka Krawczyka podejmują dyskurs na temat istoty bytu, odnosząc się do filozofii dalekiego Wschodu, malując poetycką wizję świata, gdzie harmonia i nieporządek uzupełniają się wzajemnie.
ESSENTIA to zmienny kinetycznie i energetycznie spektakl, idealny dla widza spragnionego podróży do wnętrza Istoty. Punktem wyjścia była koncepcja 4 podstawowych żywiołów: Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia połączonych piątym” żywiołem żywiołów” Etherem. Wszystkie pięć stanowią istotę Istnienia.

godz. 20:00
Elwira Piorun Teatr Tańca Zawirowania (Warszawa)
TOMORROW
Koncept choreograficzny: Nadar Rosano / Choreografia i wykonanie: Elwira Piorun / Collage muzyczny: Szymon Osiński z wykorzystaniem Mogwai i John Frusciante / Światła: Witold Kaczkowski / Kostiumy: F-F-F / Konsultacje: Włodzimierz Kaczkowski / Premiera: 29.06.2014, 16:30, Stara Prochownia / Czas: 10 min.

„Tomorrow” to zaklęty krąg ukrywania się bohaterki w swoim wewnętrznym świecie i wyzwalania się z niego, obierania kierunku ku rzeczywistości. Kiedy jednak ta nie reaguje na obrócony na nią wzrok, kiedy nie ma możliwości komunikacji, a jedyną nawiązaną relacją jest bezradność niezrozumienia, każde kolejne wyzwolenie podejmowane jest mniej chętnie i z mniejszą nadzieją. Hanna Raszewska „Zawirowań dzień szósty – skupienie, narastanie, eksplozja”; teatrdlawas.pl, 01.07.2014

godz. 20:15 – Spotkanie z Jackiem Krawczykiem

godz. 20:45 – Spotkanie z Elwirą Piorun

godz. 21:30 – Nocne Archiwalne Kino Tańca: Elwira Piorun / Sopocki Teatr Tańca

Piątek 24.04.2015

 

godz. 19:00
Witold Jurewicz i Juliusz Grzybowski TEATR TAŃCA ALTER (Poznań – Ostrów Wielkopolski)
CZY FILOZOF MOŻE MÓWIĆ O TAŃCU
CZY FILOZOF MOŻE MÓWIĆ O TAŃCU
Scenariusz, reżyseria, choreografia, wykonanie: Grzybowski Juliusz, Jurewicz Witold / Muzyka: Odpowiednia / Kostiumy: Odpowiednie / Światło: Odpowiednie / Czas: ok. 40 min.

O tańcu mówi się wiele, może czasami zbyt wiele. Aby o tańcu mówić w sposób właściwy, trzeba się od niego oddzielić. Trzeba poczekać aż się skończy przedstawienie. No bo kto widział, aby w trakcie przedstawienia rozmawiać? Podejmiemy próbę, w której, nie tylko mowa będzie o tańcu ale i taniec będzie o mowie, słowem, w jakiś sposób będzie to przedstawienie, w którym filozof i tancerz wystąpią na równych prawach, w tym samym miejscu i czasie.

godz. 20:00 – Spotkanie z W. Jurewiczem i J. Grzybowskim

godz. 21:00 – Nocne Archiwalne Kino Tańca: Teatr Tańca ALTER