Wariat i Zakonnica - Sopocki Teatr Tańca
21770
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-21770,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Wariat i Zakonnica

Interpretacja artystów Sopockiego Teatru Tańca tekstu Witkacego skupia się wokół WOLNOŚCI w dwóch wymiarach: osobistej i artystycznej. Pierwsza z nich dotyczy norm społecznych kreślących ramy wolności jednostki, druga wolności w sztuce, w podejmowanych artystycznych wyborów.
Oba aspekty wolności są ze sobą nierozerwalnie powiązane poprzez artystę, poetę Mieczysława Walpurga oraz relacje w jakiej on pozostaje wobec świata (szpital psychiatryczny) i otaczających go osób, z których najważniejsza staje się Siostra Anna. W konsekwencji widz obserwuje zmagania zniewolonego fizycznie (kaftan bezpieczeństwa, izolatka) człowieka, który nie mogąc żyć i tworzyć, wdaje się w relację z młodą dziewczyną, w której upatruje sprzymierzeńca, wybawicielkę. Relację daleko odbiegająca od normalnej zażyłości pacjent – siostra zakonna. Relacji której w pełni oddaje się Anna zdecydowanie przekraczając granicę wyznaczonej wcześniej realności zakonu i ścisłych norm.
W tej sytuacji nikt nie może zwyciężyć: podobnie, jak u Witkacego w finale nie ma Zdrowych i Chorych, nie ma Wolnych i Zniewolonych. Autorzy spektaklu celowo przesuwają akcent na postać Anny, która zdaje się być niemą realizacją słów swojej przełożonej – Siostry Barbary: „Oto jest cała wasza psychiatria!! Ja na stare lata nie wiem już, kto jest wariatem ja czy pan, czy oni. O, Boże, Boże! Zmiłuj się nade mną. Ja chyba już oszalałam.”…

REŻYSERIA & CHOREOGRAFIA

Jacek Krawczyk, Izabela Sokołowska

TANIEC

Dorota Zielińska, Jacek Krawczyk

SCENARIUSZ

na podstawie dramatu Witkacego: Joanna Czajkowska

KOSTIUMY

Magdalena Arłukiewicz

MUZYKA

Karolina Rec, Przemysław Etamski / Mastering: Mariusz Noskowiak

SCENOGRAFIA

Jacek Krawczyk

WIZUALIZACJE

Natalia Osuch, Dominik Rudasz

ŚWIATŁA

Artur Aponowicz

FOTOGRAFIE

Alicja Byzdra, Andrzej Sip

PREMIERA

1 maja 2012, Teatr na Plaży