Tancerze - Sopocki Teatr Tańca
21639
page-template-default,page,page-id-21639,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
joanna czajkowska
JOANNA CZAJKOWSKA
Tancerka, choreograf, pedagog tańca, animator kultury, producent wydarzeń teatralnych; członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

Wielokrotna laureatka Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Wcześniej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca. Jako choreograf i niezależny twórca debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca (do marca 2010 działającego pod nazwą Teatr Okazjonalny). Jest twórcą i współtwórcą choreografii do blisko 50 spektakli Teatru Okazjonalnego – STT (m.in., „Kwadrat. Wersja 6”, „Alchemik Halucynacji”, „D-KOD-R”, „Transkrypcje. Hommage pour Chopin”, „3xNoir Danse”, „Bajadera” a także do licznych innych spektakli i projektów: m.in. „Fabryka Papieru”, „Solidarność 80”, „Goldwasser od Gdańszczan” itp. W 2008 roku zrealizowała spektakl „The Moment” dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater. W 2006 nominowana do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. W styczniu 2016 roku nominowana do nagrody „Osobowość Roku 2015” w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego. We wrześniu 2006 roku na zaproszenie dyrektora programu dla profesjonalnych tancerzy Dance Advance była gościem Live Art Festival and Philly Fringe w Filadelfii (Stany Zjednoczone). Wraz z Sopockim Teatrem Tańca prezentowała swoje prace na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w całej Polsce i za granicą m.in. w Republice Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwie, w Republice Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach. Zajmuje się tańcem również od strony teoretycznej: w semestrze 2007/2008 prowadziła cykl wykładów z historii i teorii tańca w gdańskim Klubie Żak, w 2008 roku wzięła udział w konferencji naukowej „Język Tańca” organizowanej przez Uniwersytet Gdański, w 2009 roku w Baltic Movement Conference. Joanna Czajkowska jest także autorem tekstu „Taniec Współczesny w Trójmieście – raport” przygotowanego dla MKiDN z okazji Kongresu Kultury Polskiej 2009 oraz tekstów z zakresu historii tańca przygotowanych na zlecenie Instytutu Muzyki i Tańca. W listopadzie 2010 poprowadziła cykl wykładów: „Teatr tańca. Historia i twórcy” zorganizowany przez Teatr w Oknie i Wydział Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Gdańskiego.

W roku 2010 roku wraz z Anną Haracz była gościem – ekspertem w cyklu audycji realizowanych na żywo w Radiu Gdańsk pod tytułem „Lekcje Tańca”. W kwietniu 2010 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużona dla kultury polskiej”. W grudniu 2010 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbyła się premiera adaptacji „Wojny polsko – ruskiej pod flagą biało – czerwoną” według jej scenariusza i reżyserii, której producentem było Nadbałtyckie Centrum Kultury. W 2013 była uczestnikiem (Hiszpania) i reżyserem (Polska) projektów teatralnych Eurodynamics we współpracy ze Stowarzyszeniem Eduq, odbywających się w 5 krajach europejskich. W sezonie 2014 / 2015 była kuratorem ds. projektów zagranicznych Gdańskiego Festiwalu Tańca. W 2014 powołała do życia festiwal Mistrzowie Polskiego Tańca, organizując prolog wydarzenia, a w kwietniu 2015 roku cały festiwal, który okazał się być istotnym wydarzeniem ogólnopolskim. W listopadzie 2016 odebrała prestiżową nagrodę miejską Sopocką Muzę, przyznawaną tylko raz w życiu artystom, ludziom kultury i nauki.
Jako choreografka i reżyserka Joanna Czajkowska realizuje spektakle oparte na zupełnie autorskich scenariuszach (m.in. „Powiększenie – Zoom Out”, „TRANSMISJA”, „BAJADERA”), ale także na scenariuszach inspirowanych dziełami innych artystów (m.in. „GALOP”, „Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”), porusza się swobodnie po różnych stylistykach i obszarach teatru tańca. Lubi eksperymentować, zaskakiwać widza i samą siebie. Jako pedagog techniki tańca współczesnego i świadomości scenicznej pracuje według autorskiej metody ukierunkowanej na kształcenie uważności i gotowości do zmiany oraz szukania skrajnych jakości, co pozostaje w zgodzie z jej metodą pracy, jako choreografa. Joanna Czajkowska jest Prezesem Dance [SIC!] Association i pełni funkcję dyrektora zespołu Sopockiego Teatru Tańca. Jest także głównym producentem wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenie.

Jacek Krawczyk
JACEK KRAWCZYK
Tancerz, choreograf, pedagog tańca, członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

W latach 1987 – 97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu, aktor – tancerz Teatru Ekspresji. W roku 1998 podjął artystyczną współpracę z Joanna Czajkowską, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca (do marca 2010 działającego pod nazwą Teatr Okazjonalny). Jest twórcą i współtwórcą choreografii do blisko 50 spektakli Teatru Okazjonalnego – STT (m.in., „Kwadrat. Wersja 6”, „Alchemik Halucynacji”, „D-KOD-R”, „DALI”, „Puste Ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”). Jako tancerz i choreograf współpracował też z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi: z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni (m.in. choreografia do spektaklu „Casanova”), Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Nowym w Słupsku (ruch sceniczny do „Dziadów” A. Mickiewicza). W 2008 roku zrealizował spektakl „Infanta” dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater. Jest wielokrotnym laureatem Stypendium dla Twórców Kultury przyznawanym przez Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 nominowany do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005 za reżyserię i choreografię dwóch spektakli „Kwadrat. Wersja 6” i „Helikopter Tanz Streichquartett”.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2006. W semestrze zimowym roku akademickiego 2006/2007 prowadził przedmiot „Taniec i systemy ruchowe w kulturze” na kierunku Kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego. Odtwórca roli Don Jose we współczesnej wersji „Carmen” w choreografii Jarosława Stańka, w ramach Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie.
W kwietniu 2007 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W sezonie 2009/2010 tańczył solową partię w operze „Rusałka” w Teatrze Wielkim w Łodzi, Od sezonu 2008/2009 do dziś współpracuje z Bałtyckim Teatrem Tańca (Opera Bałtycka) kreując główne role w trzeciej części spektaklu „MEN’S DANCE” oraz w spektaklu „SEN”. Z Sopockim Teatrem Tańca odbył wiele fantastycznych podróży ze spektaklami, m.in. do  Republiki Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwę, do Republiki Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentyny, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Chin. Tworzy spektakle wyjątkowo dopracowane plastycznie i ruchowo, a w kręgu jego inspiracji leżą artyści balansujący i/lub grający między społecznym konwenansem, a wewnętrzną potrzebą bycia indywidualnością tacy jak Toulouse Lautrec, Dali, czy Witkacy.

Joanna Nadrowska
JOANNA NADROWSKA
Tancerka, instruktor, choreograf. Ukończyła z wyróżnieniem Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w Warszawie na specjalizacji taniec jazzowy pod kierunkiem Piotra Galińskiego.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, studiów pierwszego stopnia na kierunku Animacja Społeczno-kulturalna. Od 2012 roku jest tancerką w Sopockim Teatrze Tańca („Wild Project”, „Traktat o estetyce. Technika defektów i skaz”, „Kwadrat wersja 6”, „Galop”, „Pan Owen”, „Transmisja, Puste Ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”, „2 Twarze”, „Essentia”). W 2015 r. stworzyła solo „Co? Pomidor”, które zostało zakwalifikowane do konkursu Solo Dance Contest w Gdańsku.

Wraz z Magdaleną Wójcik stworzyła dwa spektakle Grupy Projektowej Sopockiego Teatru Tańca („Sprawiedliwość fałszywa. Subiektywna rozprawa o wątpliwej niewinności”, „Kawa, papierosy i próby”). Współtwórczyni spektaklu „Nie mam nic do powiedzenia” powstałego dzięki wsparciu stypendium kulturalnego Miasta Gdańska. Prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w trójmiejskich szkołach tańca.

Barbara Pędzich
BARBARA PĘDZICH
Tancerka, instruktor, choreograf. Początkowo trenowała taniec towarzyski, zdobywając klasę taneczną „C” w stylu standardowym i „B” w stylu latynoamerykański.

Edukację z zakresu tańca współczesnego rozpoczęła w amatorskim zespole „Dash” w Kętrzynie. Absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu o specjalności taniec współczesny. Tańczyła w Teatrze Tańca Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach projektów Gdańskiego Festiwalu Tańca współtworzyła spektakle: „Nie deptać trawnika”, „Tajemnicza śmierć Normy Baker”, „PAT”.

Od 2012 związana z Sopockim Teatrem Tańca, biorąc udział w spektaklach: „Wilde Project”, „Galop”, „Kwadrat. Wersja 6”, „Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”, „Coś pięknego”. Współtwórczyni spektaklu „Nie mam nic do powiedzenia” powstałego dzięki wsparciu stypendium kulturalnego Miasta Gdańska.

Kalina Porazińska
KALINA PORAZIŃSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku choreografia i techniki tańca. Dyplomowany instruktor tańca jazzowego, współczesnego oraz ulicznego.

Od 8 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi, prowadząc lekcje zarówno w Polsce jak i za granicą. Od 2014 r. tancerka Sopockiego Teatru Tańca, zatańczyła w takich projektach jak: „Sprawiedliwość fałszywa. Subiektywna rozprawa o w niewinności,

„Wszystkie Twarze Szekspira” z okazji otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, „Bajadera” i „Essentia”. W marcu 2016 roku odbyła się premiera jej pierwszego spektaklu solowego w reż. Joanny Czajkowskiej pt. „Jak uprawiać, żeby wyszło”.

Grażyna Słaboń
GRAŻYNA SŁABOŃ
Tancerka, pedagog, choreograf. Ukończyła kurs Professional Diploma in Dance Studies w Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie oraz Fizjoterapię i pedagogiczne studia podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Pierwszy kontakt z tańcem to zajęcia w Śląskim Teatrze Tańca. Od 2012 roku jest tancerką w Sopockim Teatrze Tańca, brała udział w spektaklach „Wild Project”, „Traktat o estetyce. Technika defektów i skaz”, „Pan Owen”, „2 Twarze”, „Essentia”, „Coś pięknego”.

W ramach stypendium kulturalnego Miasta Gdańska współtworzyła spektakl „Nie mam nic do powiedzenia”. Od lat prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie wraz z Joanną Nadrowską zajmuje się Grupą Projektową Sopockiego Teatru Tańca.

Dorota Zielińska
DOROTA ZIELIŃSKA
Tancerka, choreograf, edukację taneczną rozpoczęła w wieku 7 lat w amatorskim zespole tańca współczesnego „Luz”.

Podczas studiów współtworzyła Teatr Tańca Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzony przez Annę Rechlewską przy Akademickim Centrum Kultury UG. W latach 2008­ 2011 była etatową tancerką w Bałtyckim Teatrze Tańca, biorąc udział w repertuarowych spektaklach teatru, zarówno tanecznych (“Eurazja”, “Out”, “Romeo i Julia”, “4&4”, “Chopinart”, “Sen”, “Tango life”, “Kilka krótkich sekwencji”, “Dziadek do orzechów”) jak i operowych. W ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2010 i 2012 współtworzyła dwa spektakle: „Tajemnicza Śmierć Normy Baker” oraz „PAT”.

Od 2012 roku współpracuje na stałe z Sopockim Teatrem Tańca, współtworząc repertuar teatru (spektakle: ”Wild Project”, “Traktat o estetyce”, “Galop”, “Pan Owen”, “Puste ciało”, “Bajadera”, “Wariat i zakonnica”, “Natura”) występując na licznych festiwalach tańca, a także uczestnicząc aktywnie w życiu teatru. W 2015 roku otrzymała stypendium kulturalne Miasta Gdańska, dzięki czemu powstał spektakl pt. ”Nie mam nic do powiedzenia”.